Dobro je vedeti

Dobro je vedeti

Kazalo
Ali veste, da smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih navajajo priporočene velikosti porcij?
Ali veste, da smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih navajajo priporočene velikosti porcij?

Ali veste, da smernice zdravega prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih navajajo priporočene velikosti porcij?

V sklopu naših prizadevanj za izboljšanje prehranjevanja v vzgojno-izobraževalnih zavodih vam predstavljamo praktične usmeritve, ki organizatorju šolske prehrane in osebju, ki razdeljuje obroke na delilni liniji pomagajo pri odmerjanju velikosti porcij v skladu z najnovejšimi smernicami za prehranjevanje.

Zakaj je pomembno pravilno odmerjanje porcij?

Pravilno odmerjanje porcij je ključno za zagotavljanje ustrezne prehranske vrednosti obrokov, kar neposredno vpliva na zdravje in dobro počutje otrok. S pravilnimi porcijami lahko preprečimo prekomerno uživanje hrane, hkrati pa zagotovimo, da otroci dobijo vse potrebne hranilne snovi.

Koraki za odmerjanje porcij v vzgojno-izobraževalnem zavodu:

  1. Poznavanje priporočil: Preden začnete z odmerjanjem, se seznanite s količinskimi (porcijskimi) normativi, ki so navedeni v smernicah. Ti normativi so prilagojeni različnim starostnim skupinam in prehranskim potrebam otrok.
  2. Uporaba merilnih pripomočkov: Pripravite si merilne pripomočke, kot so kuhinjske tehtnice, merilne skodelice, zajemalke, penovke. Ti pripomočki vam bodo pomagali natančno odmeriti potrebne količine.
  3. Sestava obrokov: Pri načrtovanju obrokov upoštevajte raznolikost živil. Vsak obrok naj vsebuje ustrezno količino beljakovin, ogljikovih hidratov, maščob ter vitaminov in mineralov. Smernice priporočajo, da se v obrokih vključijo sveže, nepredelane ali minimalno predelane sestavine.
  4. Prilagoditev porcij: Glede na starost in aktivnosti otrok prilagodite velikost porcij. Mlajši otroci (1–3 leta) potrebujejo manjše, a energijsko primerne porcije, medtem ko lahko starejši otroci in najstniki potrebujejo večje količine.
  5. Spremljanje in prilagajanje: Redno spremljajte, kako otroci sprejemajo obroke.

Z upoštevanjem teh korakov in smernic boste lahko učinkovito odmerili velikost porcij ter prispevali k zdravemu prehranjevanju v vašem zavodu. Ne pozabite, da je cilj ne le zadovoljiti lakoto, temveč tudi spodbujati zdrave prehranjevalne navade in zagotoviti ustrezen prehranski vnos.

Več o porcioniranju obrokov si preberite v Smernicah.

Organizatorje prehrane vabimo, da za več informacij in dodatne vire obiščite spletno učilnico, kjer najdete webinar o uporabi računalniškega programa za načrtovanje in vrednotenje šolskih obrokov skladno s smernicami – PISKR.